Z dniem 23 sierpnia Ks. Kardynał Metropolita Krakowski dokonał zmiany na stanowisku Proboszcza naszej parafii.

Odwołując ks. dra Tadeusza Noska, mianował nowym Proboszczem ks. mgra Józefa Gubałę.

Ksiądz Józef (ur. 1968 r.), od swych święceń kapłańskich w 1993 r., pracował jako wikariusz i katecheta w parafiach: Podwyższenia Krzyża św. w Luborzycy, św. Jana Chrzciciela w Krakowie-Prądniku Czerwonym i MB Królowej Polski (Arka Pana) w Krakowie-Bieńczycach. Od 2007 r., aż do teraz pełnił funkcję prokuratora (t.j. ekonoma) i prefekta Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Witamy serdecznie w naszej wspólnocie parafialnej ks. Józefa Gubałę, życząc wielu łask, błogosławieństwa Bożego na każdy dzień i sił potrzebnych do podjęcia postawionego przed nim wyzwania.

Żegnamy jednocześnie ks. Tadeusza, który przez ostatnie sześć lat przewodził naszej Parafii jako proboszcz, trwale zapisując się w naszej pamięci i sercach.

31 sierpnia, na Mszy św., o godz. 11.30 nastąpiło kanoniczne objęcie Parafii p.w. św. Mikołaja przez nowo mianowanego Proboszcza, ks. Józefa Gubałę. Wprowadzenia i tzw. instalacji nowego proboszcza dokonał ks. Prałat Zygmunt Kosek, dziekan dekanatu Kraków-Kazimierz, do którego należy nasza parafia. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Proboszcz. Nasza wspólnota parafialna uroczyście i z wielką radością powitała Księdza Proboszcza Józefa, życząc mu wszelkiej pomyślności i wielu łask w wypełnianiu powierzonej mu posługi.

W niedzielę, 14 września, na Mszy św. o godz. 13.00, odbyło się uroczyste pożegnanie ks. dra Tadeusza Noska, dotychczasowego proboszcza Parafii św. Mikołaja połączone z podziękowaniem za 6 lat jego posługi w naszej wspólnocie. Pożegnanie uświetnił swą obecnością chór z Berlina. Wyrazom wdzięczności, wspomnieniom i wzruszeniom nie było końca!

Z radością chcemy poinformować, że dobiegł końca kolejny etap prac konserwatorskich w naszej świątyni, które przywracają jej utracony blask. Tym razem zajęto się odnowieniem południowej części nawy głównej. Wykonano retusze i rekonstrukcje warstwy malarskiej i złoceń. Światło dzienne ujrzały znów prześlicznie odnowione neorenesansowe polichromie. Zakończono konserwację techniczną ścian, gzymsów, pilastrów i arkad. Wymieniono przewody instalacji elektrycznej. Choć prace te są niezwykle kosztowne i bez pomocy Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków Krakowa nie zdołalibyśmy podjąć się ich, to jednak w efekcie nasz kościół może być prawdziwą perłą w zabytkowej tkance Krakowa, mającym wiele do opowiedzenia świadkiem dziejów miasta od samych jego początków…

Dzięki życzliwości i ofiarności naszych parafian i darczyńców możemy się cieszyć widokiem piękniejącej nam świątyni!

Niedziela, 28 września, upłynęła w naszej wspólnocie pod znakiem akcji:

„Kiermasz u Świętego Mikołaja”, zorganizowanej przez nasz dzielny parafialny zespół charytatywny. Przedmiotem sprzedaży były książki zgromadzone dzięki wielkiej zapobiegliwości członkiń Zespołu oraz życzliwości darczyńców. Otwarte serca i piękna pogoda sprawiły, że literatura tego dnia cieszyła się ogromnym powodzeniem!. Dochód ze sprzedaży, uzyskany dzięki ofiarności naszych Parafian i Gości, przeznaczony zostanie w całości na potrzeby naszych najbiedniejszych parafian. Zapraszamy znów za rok!!!

Tegoroczny odpust ku czci św. Mikołaja rozpoczęliśmy 6 grudnia uroczystą Mszą św., o godz. 18.00. Poza licznie przybyłymi Parafianami uświetniło go swą obecnością blisko 40 kapłanów: księży z dekanatu, na czele z Księdzem Dziekanem Prałatem Zygmuntem Koskiem, księży z parafii sąsiednich, oraz grono księży przełożonych Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, na czele z Księdzem Rektorem dr. hab. Krzysztofem Gryzem, który przewodniczył sumie odpustowej i wygłosił homilię.