Odpust2017Święto patrona naszej parafii
W przeciwieństwie do coraz bardziej zlaicyzowanego świata, o św. Mikołaju Biskupie pamiętamy nie tylko w grudniu, ale przez okrągły rok, a on o nas. Z wielką radością rokrocznie odnotowujemy piękne historie osób wysłuchanych przez naszego patrona. Oto kilka przykładów z ostatnich dni: wyproszenie dobrego męża dla Justyny, znalezienie mieszkania dla Eweliny, pomyślny przebieg egzaminów lekarskich Svietłany…
Nieprzypadkowo św. Mikołaj zdobył sobie przez wieki przydomek taumaturg – cudotwórca. Naprawdę mamy za co dziękować, stąd uroczystość odpustowa była wielkim świętem, ucztą dla ducha i dla ciała.
Sumie odpustowej przewodniczył ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak, rektor UPJPII, sprawując ją w intencji naszych dobrodziejów i ofiarodawców, dzięki którym nasz kościół odzyskuje dawną świetność. Mszę św. koncelebrowało 23. kapłanów. Nie zabrakło tych, którym patronuje św. Mikołaj – cukierników, piekarzy i rzeźników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł Spożywczych a także kupców ze spółki Unitarg oraz licznie zgromadzonych wiernych. Św. Mikołaj słynął ze swojej troski o życie religijne, ale też i materialne powierzonej sobie trzódki. Idąc za jego przykładem, po wyjściu z kościoła, na dziedzińcu raczyliśmy się wspaniałą grochówką przygotowaną przez restaurację Avangarda. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości odpustowej, za udział w niej, jak również za miłą, rodzinną atmosferę.

IMG 0580 KopiowanieTo już nasza mała tradycja. W niedzielę poprzedzającą dzień odpustu (w tym roku przypadającą 3 grudnia) raczyliśmy się gorącą czekoladą, serwowaną po wszystkich Mszach św. przez zespół charytatywny, wspólnotę Sant’Egidio i samego Księdza Proboszcza. Dodatkowo każdy, kto chciał, otrzymał mały upominek- serce z piernika z dołączoną złotą myślą. W tym roku ich autorką był nie kto inny, tylko Sł. B. Hanna Chrzanowska, przyszła błogosławiona. Tradycyjnie dzieci odwiedził św. Mikołaj Biskup, zapraszając je, aby stały się jego pomocnikami. Każde dziecko oprócz gorącego, pysznego jabłka w cieście i pluszaka otrzymało specjalną torbę z napisem „…i TY możesz być jak św. Mikołaj i jak Hania”. O jaką Hanię chodzi? Oczywiście o Hannę Chrzanowską. Biskup pokazał dzieciom zdjęcie z dzieciństwa Hanny i opowiedział poruszającą historię. Czy dzieci zechcą naśladować tak wspaniałe wzorce? Czas pokaże…

mali towrcyPracownia artystyczna Mali Twórcy
serdecznie zaprasza dzieci
na bezpłatne
mikołajowe
warsztaty ceramiczne
w niedzielę 3 grudnia, w godz. 1000-11.15
do salki w budynku wikarówki
,
Parafii św. Mikołaja, przy ul. Kopernika 9

rozaniec do granicŁapsze Wyżne - Z Maryją na granicy

Nie jest łatwo po całym tygodniu pracy wstać w sobotę skoro świt. Ale mobilizacja innych osób – dodawała sił. „Pospolite ruszenie” na granice Polski stało się faktem. Byliśmy niczym duchowe wojsko, oplatające modlitwą świat..

Pierwszy raz usłyszałam o „Różańcu do granic” ...pod ziemią. W bocheńskiej kopalni soli Lech Dokowicz, współorganizator akcji, głosił świadectwo w czasie inauguracji „Chrystusa w Solnym Mieście”. Zwracając się do młodzieży, z troską, by ich życie było udane, a nie złamane, mówił, by pierwsze miejsce w swoim sercu oddali Bogu. Kiedy dzielił się ideą modlitwy wokół Polski, pomyślałam, że to dość szalona inicjatywa i przyznam: nie do końca wierzyłam, że wypali. A jednak 7 października sama znalazłam się wśród pielgrzymów udających się do miejscowości Łapsze Wyżne, na Spiszu, nieopodal granicy ze Słowacją.

Nie wszystkie krakowskie parafie organizowały wyjazdy, dołączyłam więc do pielgrzymki z parafii św. Mikołaja. Co ciekawe, i tam nie od razu taki pomysł się pojawił. Niektórzy chcieli wyjechać indywidualnie. Wychodząc im naprzeciw, ks. proboszcz Józef Gubała zgodził się wynająć busa, jeśli zbiorą się chętni parafianie. Ci na ogłoszenie zareagowali tak entuzjastycznie, że z ul. Kopernika wyjechał nie busik, lecz 60-osobowy autokar! Wśród uczestników były siostry serafitki, felicjanki, saletynka s. Dominika oraz s. Lucyna – Franciszkanka Rodziny Maryi. Pojechali też saletyni – dk. Dawid i kl. Łukasz.

PART 1507740395924 KopiowanieW sobotę, 7 paździenika, z okazji 115. rocznicy urodzin Sł. B. Hanny Chrzanowskiej, została odprawiona uroczysta Msza św., któej przewodniczył i homilię wygłosił J.E. ks. abp Grzegorz Ryś. Wzięli w niej udział licznie przybyli przedstawiciele środowiska pielęgniarskiego oraz pracownicy i słuchacze Zespołu Jednostek Edukacyjnych Województwa Małopolskiego, związanych z osobą Sł. Bożej Hanny Chrzanowskiej. Była to okazja do kolejnego spotkania i modlitwy, któe przygotowują nas do zbliżającej się beatyfikacji czcigodnej Sł. B. Hanny Chrzanowskiej.

W niedzielę, 24 września, o godz. 15.00, odprawiona została Msza św. w intencji wszystkich ofiarodawców i dobrodziejów Parafii św. Mikołaja w Krakowie. Tuż po Mszy św. odbyło się spotkanie z dr Elizą Buszko, autorką projektu renowacji naszej świątyni. Pani dr Eliza Buszko zaprezentowała stan kościoła przed renowacją, projekt konserwatorski raz postęp prac w ramach tego projektu. Po wykładzie przyszedł zaś radosny czas wspólnego śpiewu, przy dźwiękach akordeonu Pana Bolesława Kozdronkiewicza z zespołu Krak Trio. Dziękujemy serdecznie za wspólną modlitwę i spotkanie, Pani dr Elizie Buszko za profesjonalną opiekę nad naszym kościołem, a wszystkim Dobrodziejom i Ofiarodawcom Parafii św. Mikołaja w Krakowie za życzliwość, hojność i poświęcenie. Dzięki Wam cała wspólnota parafialna może się cieszyć piękną, zadbaną i wspaniale odrestaurowaną świątynią. I choć to jeszcze nie koniec prac konserwatorskich oraz koniecznych nakładów finansowych do ich ukończenia, to już kierujemy głębokie wyrazy wdzięczności, zachęcając także innych do włączenia się w dzieło troski o nasz kościół, dla pożytku naszego i kolejnych pokoleń. Bog zapłać za wszelkie dobro!

hannachrzanowska Kopiowanie

Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych oraz Parafia św. Mikołaja zapraszają do odwiedzenia
i skorzystania z nowej strony internetowej poświęconej w całości osobie i dziełu Sługi Bożej Hanny Chrzanowskiej:
http://hannachrzanowska.pl/

 

IMG 0503 Kopiowanie 2431 1024 768 100W miniony wtorek, 15 sierpnia, obchodziliśmy uroczyście Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwane świętem Matki Bożej Zielnej. Z tej okazji nasze niezastapione Panie z Zespołu Charytatywnego, działającego przy parafii wykonały ponad 300 bukietów z ziół i polnych kwiatów, którymi uczciliśmy Matkę Bożą. Bukiety, które można było nabyć za dowolną ofiarę, cieszyły się dużym wzięciem wśród parafian i gości i zostały pobłogosławione na kolejnych Mszach św. Zebrane przy tej okazji fundusze zostaną przeznaczone na remont kościoła.

Parafia św. Mikołaja składa serdeczne podziękowania sponsorom i partnerom
Festynu Parafialnego ku czci św. Anny, 23.07.2017 r.

sponsorzy i partnerzy festynu 2017

DrodzIMG 0430 Kopiowaniey Parafianie, Goście i Przyjaciele! Trzeci Parafialny Festyn ku czci św. Anny już za nami. W niedzielne popołudnie, 23 lipca, mimo groźnie zapowiadającej się pogody deszczowej, rozpoczęliśmy naszą zabawę. Po lekkim, letnim deszczu przyszedł czas na piękną, słoneczną aurę, która towarzyszyła nam do wieczora. Główną bohaterką festynu, poza św. Anną oczywiście, była sł. Boża Hanna Chrzanowska, której poświęciliśmy wspólne spotkanie, połączone z quizem na temat naszej przyszłej błogosławionej. Po raz pierwszy usłyszeliśmy i wykonaliśmy pieśń ku jej czci, któej autor - o. Stanisław Ziemiański był naszym specjalnym gościem. Postać Hanny Chrzanowskiej przybliżyło nam osobiste świadectwo o niej złożone przez Panie pielęgniarki, które z nią współpracowały. Przez cały czas można było skorzystać z tradycyjnych dobrodziejstw festynu: posilić się wyjątkowym bigosem przygotowanym przez Restaurację Avangarda, zjeść wspaniałe dania z grila serwowane przez niezwyciężone Przymierze Wojownikówa, na deser poczęstować się lodami lub skosztować wyśmienietych konkursowych ciast naszych parafianek oraz wypieków cukierni z cechu Rzemiosł Spożywczych. Dla miłośników przekąsek był swojski chleb ze smalcem i ogóreczkami...a dla zwolenników potraw zdrowych i ekologicznych "Jedno ciastko" oraz szaszłyki wegetariańskie przygotowane przez wspólnotę Sant'Egidio, która czuwała również nad tym, aby nie zabrakło kawy i herbaty. W zdrowym ciele zdrowy duch, więc najmłodsi mogli wziąć udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu a także warsztatach artystycznych, przygotowanych przez Pracownię Artystyczną Mali Twórcy i warsztatach origami. Starsi mogli skorzystać z bezpłatnych badań poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi, przeprowadzanych przez Panie pielęgniarki z Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych. Sensacją dnia dla dzieci był oczywiście kucyk Państwa Agnieszki i Józefa Nowaków, kóry bez wytchnienia maszerował z amatorami jeździectwa na grzbiecie! Najbardziej wyczekiwanym punktem programu było losowanie nagród głównych w naszej grze Szczęśliwy Los, a zwłaszcza vouchera na pielgrzymkę ufundowanego przez Biuro Pielgrzymkowe Apolonia Tour! Powodzeniem, jak zwykle cieszyły się pokazy Straży Pożarnej, Muzeum Ratownictwa oraz Policji. Dziękujemy serdecznie tak bardzo licznie przybyłym Parafianom i Gościom, Wspólnocie Sant'Egidio, Zespołowi Charytatywnemu i wspólnocie neokatechumenalnej, pracownikom i przyjaciołom! W sposób szczególny dziękujemy naszym partnerom i sponsorom nagród oraz produktów spożywczych serwowanych na naszej imprezie, których zaprezentowaliśmy w artykule powyżej. Dziękujemy za wspólną zabawę pod patronatem św. Anny i sł. Bożej Hanny Chrzanowskiej! Zapraszamy znów za rok!

 

plakat a4 internet KopiowanieChcesz podjąć prawdziwe wyzwanie?
Wejść na drogę i wspierać na niej innych? Znaleźć braci?
- Aby tego dokonać potrzebujesz tylko 15 min dziennie!
Wspólnota Przymierze Wojowników zaprasza Cię do nowej inicjatywy: Droga Odważnych.
Szczegóły i regulamin akcji na stronie internetowej: https://odwazni.pl/

 

W piątek, 7 lipca 2017 r., papież Franciszek podpisał dekret zatwierdzający cud
za wstawiennictwem Sł. B. Hanny Chrzanowskiej. Oznacza to, że w nieodległej przyszłości
odbędzie się jej beatyfikacja. To wielkie święto dla naszej wspólnoty parafialnej,
do którego pragniemy się dobrze przygotować.

zak roku szk 2017 2311W czwartek, 22 czerwca, uczniowie, nauczyciele, wychowawcy i rodzice, podczas Mszy św. w naszym kościele, pożegnali uroczyście kończący się rok szkolny 2016/2017. Gratulujemy wszystkim kolejnego, owocnie przeżytego roku i życzymy miłych, udanych, słonecznych wakacji - zasłużonego wypoczynku!

Boże Ciało 2017W czwartek, 15 czerwca, obchodziliśmy tegoroczną Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tradycyjnej już procesji Bożego Ciała, która rozpoczęła się Mszą św. o godz. 15.00, przeszliśmy ulicami naszej parafii, wyznając publicznie wiarę w Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, dziękując za wszelkie otrzymane łaski i modląc się o Boże błogosławieństwo na kolejny rok. Mszę św. i procesję w naszej parafii uświetniła swą grą Strażacka Orkiestra Dęta z Lipnicy Wielkiej, której serdecznie dziękujemy! Dziękujemy także wszystkim księżom, braciom i siostrom zakonnym, parafianom i gościom, a w szczególności najmłodszym uczestnikom tych uroczystości z wspólne świętowanie.

20170521 122837 Kopiowanie 2266W minioną sobotę i niedzielę, podczas uroczstych Mszy św., do sakramentu Pierwszej Komunii św. przystąpiły dzieci ze szkół mieszczących się na terenie naszej parafii:

- 13. uczennic i uczniów klas trzecich z Prywatnej Szkoły Inspiracja

- 15. uczennic i uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 3, z ul. Topolowej

- 29. uczennic i uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 10, z ul. Ks. Blachnickiego.

Gratulujemy serdecznie wszystkim trzecioklasistom, którzy przystąpili do I Komunii Świętej oraz ich rodzicom, wychowawcom, nauczycielom i katechetom, którzy wzięli na siebie trud całorocznych przygotowań do tego ważnego dnia!

IMG 0329 Kopiowanie 2258 1024 768 100W sobotę, 13 maja, uczciliśmy setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie uroczystą Mszą św. i nabożeństwem ku Jej czci. Tegoroczny cykl kazań fatimskich głosi dla nas ks. Piotr Kosakowski, wikariusz Parafii św. Szczepana w Krakowie. Dziękujemy wszystkim Parafianom i gościom za liczny udział i wspólną modlitwę. Dzięujemy również Księdzu Piotrowi za wygłoszone słowo i zapraszamy każdego 13. dnia miesiąca, do października włącznie, na kolejne nabożeństwa fatimskie A.D. 2017. W załączniku zamieszczamy pełny tekst kazania, wygłoszonego podczas tej Mszy św.

IMG 0260 Kopiowanie 2185W tegorocznym konkursie na najładniejszą palmę wzięło udział 29 palm. Nagrodzono wszystkich uczestników
konkursu.
Pierwsze miejsca zajęły palmy, które zostały wykonane zostały przez :

- Maję i Lusię Habrat
- Kubę Osalcow
- Zuzannę Kotas
- Alicję i Bartka Bigosińskich

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!

Wiztacja spotkanie z grupamiW trakcie wizytacji kanonicznej, w dniach 1-3 kwietnia b.r., bp Grzegorz Ryś spotkał się z działającymi przy naszeja parafii grupami duszpasterskimi i wspólnotami, w tym między innymi: Zespołem Charytatywnym, Przymierzem Wojowników, Pustynią w Mieście, Wspólnotą Sant'Egidio, Katolickim Stowarzyszeniem Pielęgniarek i Połżnych....

wizytacja 130 KopiowanieDobiegła końca w naszej parafii wizytacja kanoniczna przeprowadzona przez J.E. ks. bpa Grzegrza Rysia. Jej szczególnym punktem było oczywiście udzielenie sakramentu bierzmowania, w niedzielę 2 kwietnia, ponad 30. gimnazjalistom, któym szczerze gratulujemy! Trzy dni wizytacji wypełniły obficie spotkania Księdza Biskupa z wiernymi z całej parafii: z chorymi w ich domach i szpitalach, ze służbą zdrowia, młodzieżą i dziećmi, z rodzinami, grupami charytatywnymi i duszpasterskimi działającymi przy naszej parafii. Tak intensywnie, wpólnie spędzony czas przedstawiamy poniżej w fotograficznym skrócie...

W tym roku nasz kościół parafialny p.w. św. Mikołaja znalazł się na szlaku wielkopostnego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych Krakowa. W czwartym tgodniu Wielkiego Postu, 27 marca, kościół św. Mikołaja będzie kościołem stacyjnym, do któego przybędą pielgrzymi wraz z bpem Damianem Muskusem, aby wspólnie z nami się modlić. Ideę i historię pielgrzymowania do kościołów stacyjnych przybliżył nam metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście skierowanym do nas na Wielki Post, zapraszając nas jednocześnie do wzięcia udziału w tych wydarzeniach:

Drodzy Siostry i Bracia!
Na progu Wielkiego Postu zachęcam Was gorąco do udziału w tak dobrze nam znanych nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, w rekolekcjach parafialnych i środowiskowych. Jednocześnie pragnę zaprosić Was do włączenia się w codzienne pielgrzymowanie do tak zwanych kościołów stacyjnych. Zwyczaj ten wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, kiedy to w Rzymie podczas Wielkiego Postu wierni pod przewodnictwem papieża zbierali się każdego dnia w innym kościele związanym z kultem męczenników. W ten sposób nie tylko oddawali cześć Bogu w Jego świętych, ale osobiście przeżywali prawdę, że trzeba nieustannie umierać dla grzechu i powstawać do nowego życia dzieci Bożych. Ta starożytna tradycja została po kilku wiekach przerwy odnowiona w Rzymie w dużej mierze dzięki św. Janowi Pawłowi Wielkiemu. Pragnę, Moi Drodzy, aby została ona podjęta również w Krakowie, mieście, które on tak bardzo ukochał. Dlatego też przez cały okres Wielkiego Postu aż do Niedzieli Palmowej pod przewodnictwem Księży Biskupów będą odprawiane Msze Święte w wyznaczonych kościołach Krakowa, a zbierane podczas nich ofiary będą przeznaczone na potrzeby miejscowych zespołów Caritas.
+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Duchowość całej Liturgii stacyjnej koncentruje się - tak w Rzymie, jak i w każdym innym mieście - wokół trzech zasadniczych elementów. Pierwszym jest wymiar pokutny - zrodzone ze słuchania Słowa: modlitwa, post i praktyka miłosierdzia. Drugim jest ukazanie miasta jako "przestrzeni świętej", a więc kodującej w sobie wielowiekowe, bogate dziedzictwo. Trzeci element stanowi wymiar jedności całego partykularnego Kościoła wokół swojego biskupa.
Liturgie będą miały z reguły postać Mszy św., jeśli to możliwe o godz. 19.30 (wspólna godzina ułatwi wiernym pielgrzymowanie do kolejnych miejsc).

Plan pielgrzymowania do kościołów stacyjnych, Wielki Post A.D. 2017:

Data

Kościół stacyjny

Celebrans

1.03.

Katedra na Wawelu godz. 16.30

abp Jędraszewski

2.03.

Kościół św. Krzyża godz. 18.00

ul. Św. Krzyża

bp Pieronek

  3.03.

Kościół SS. Karmelitanek, ul. Kopernika 44

bp Ryś

4.03.

Kościół OO. Reformatów, ul. Reformacka

bp Zając

6.03.

Bazylika Bożego Miłosierdzia, Łagiewniki

bp Zając

7.03.

Kościół św. Józefa, os. Kalinowe

bp Ryś

8.03.

Bazylika Mariacka, Rynek Główny

bp Ryś

9.03.

Kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska

bp Muskus

10.03.

Kościół śś. Piotra i Pawła, ul. Grodzka

bp Pieronek

11.03.

Kościół św. Szczepana, ul. Sienkiewicza

bp Muskus

13.03.

Kościół OO Paulinów na Skałce

bp Pieronek

14.03.

Bazylika OO. Dominikanów

bp Ryś

15.03.

Kościół św. Maksymiliana, Mistrzejowice

bp Muskus

16.03.

Kościół św. Barbary, Mały Rynek

bp Zając

17.03.

Kościół MB Królowej Polski, Arka Pana

abp Jędraszewski

18.03.

Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela

Na Salwatorze

bp Pieronek

20.03.

Kościół SS. Bernardynek, ul. Poselska

abp Jędraszewski

21.03.

Kościół św. Brata Alberta, os. Dywizjonu 303

bp Muskus

22.03.

Sanktuarium Krzyża Św. w Mogile

bp Zając

23.03.

Sanktuarium Św. Jana Pawła II, Białe Morza

kard. Dziwisz

24.03.

Kościół NMP z Lourdes, ul. Misjonarska

abp Jędraszewski

25.03.

Bazylika OO. Franciszkanów

bp Ryś

27.03.

Kościół św. Mikołaja, ul Kopernika

bp Muskus

28.03.

Kościół św. Anny

bp. Szkodoń

29.03.

Kościół Nawrócenia św. Pawła, Stradom

bp Szkodoń

30.03.

Kościół św. Jana Chrzciciela,

Prądnik Czerwony

bp Zając

31.03.

Kościół MB Różańcowej, Piaski Nowe

bp Ryś

1.04.

Kościół MB Pocieszenia, ul. Bulwarowa

bp Szkodoń

3.04.

Kościół św. Marka

bp Szkodoń

4.04.

Kościół św. Jadwigi, Krowodrza

bp Ryś

5.04.

Kościół św. Stanisława Kostki, Dębniki

bp Szkodoń

6.04.

Kościół św. Józefa, Podgórze

abp Jędraszewski

7.04.

Kościół SS. Albertynek, ul. Woronicza

bp Zając

8.04.

Kościół św. Floriana

kard. Dziwisz

Tegoroczne parafialne rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 26 - 29 marca. Poprowadzi je dla nas ks. dr hab. Robert Woźniak. Już dziś zachęcamy do wzięciu udziału w rekolekcjach i zaplanowania swego czasu tak, aby jak najlepiej przygotować się do pięknego przeżywania nadchodzących Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Szczegółowy plan rekolekcji zostanie podany w późniejszym terminie.

Rekolekcje dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich odbędą się:

- szkoły podstawowe i gimnazjum - 22 - 24 marca

- VIII Liceum Ogólnokształcące - 27 - 29 marca

 

dzien chorego2W sobotę, 11  lutego, zapraszamy wszystkie osoby w podeszłym wieku,
a także chorych na Mszę św.
o godz. 15.00 z wystawieniem
Najświętszego Sakramentu i tzw. błogosławieństwem lourdzkim.
Podczas Mszy św. będzie udzielany sakrament namaszczenia chorych.
Mogą do niego przystąpić nie tylko chorzy, ale także osoby starsze.

Ministrant 2017W niedzielę, 29 stycznia b.r., odbyło się uroczyste przyjęcie do służby liturgicznej nowego ministranta, naszego parafianina Macieja Zaborowskiego. Kandydata pobłogosławił i przyjął do służby liturgicznej w parafii św. Mikołaja ks. Robert Majka. Gratulujemy serdecznie Maciejowi i jego najbliższym tak owocnego zwieńczenia trudu przygotowań i modlitwy. Zapraszamy wszystkich naszych młodych parafian - dzieci i młodzież do podjęcia tej drogi, której celem jest służba Bogu i ludziom poprzez pomoc duszpasterzom i wiernym w pięknym przeżywaniu Eucharystii.

karmelitanki plakatZbliża się XXI Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej okazji zachęcamy do wsparcia Sióstr Karmelitanek,
których dom znajduje się na terenie naszej parafii. Pomóżmy Siostrom Karmelitankom
włączając się w akcję: "Adoptuj Siostry Karmelitanki"
.

IMG 3401W piątek, 27 stycznia, tuż po Mszy św. wieczornej w kościele św. Mikołaja odbył się Koncert Noworoczny
w wykonaniu Chóru Chopiniada oraz Orkiestry Kameralnej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Krakowie.
Występ chóru i orkiestry poprowadzili dyrygenci Pan Marek Hampel i Pan Marceli Kolaska. Ponad godzinny koncert kolęd i utworów Bożonarodzeniowych zachwycił nas wspaniałym śpiewem i wykonaniem muzycznym i przyciągną do naszego kościoła bardzo liczną publiczność. Mieliśmy okazję usłyszeć niecodzienne wykonania utworów takich, jak: Gdy śliczna Panna, W ubogiej stajence, Christmas Day czy Concerto Grosso g-mol A. Corelli-ego. Muzykę organową zagrali dla nas uczniowie klasy organów Liceum Muzycznego - Sebastian Szczurek i Paweł Lelek. Gratulujemy i dziękujemy Młodym Artystom za tak wyśmienity koncert a wszystkim parafianom i gościom za obecność. Zapraszamy znów!

zaproszenie 03 internetPani Anna Sołtysik oraz Parafia św. Mikołaja zapraszają na wernisaż wystawy
rzeźb i fotografii p.t. Skąd pochodzimy, dokąd zmierzamy.
Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 5 lutego 2017 r., o godz. 16.00,
w piwnicach plebanii parafii św. Mikołaja w Krakowie, przy ul. Kopernika 9.

Wystawa będzie otwarta dla zwiedzających w dniach od 5 do 19 lutego 2017 r.

karmelitanki KopiowanieNa terenie Parafii Św. Mikołaja w Krakowie mieści się najstarszy istniejący obecnie w Polsce klasztor Sióstr
Karmelitanek Bosych. Powołaniem sióstr jest życie ukryte z Chrystusem w Bogu, za klauzurą, w przestrzeni
modlitwy, samotności, komunii i ofiary. Choć siostry nie opuszczają klasztoru, nie oznacza to, że zapominają
o świecie, przeciwnie, każdego dnia modlą się za świat, jego problemy, ludzi w nim żyjących, także za Ciebie!
One także potrzebują Twojej modlitwy! W zamian otrzymasz uśmiech Nieba i duchową więź z siostrami.

Zgłoszenia i dodatkowe informacje w kancelarii Parafii Św. Mikołaja przy ul. Kopernika 9, tel. 12 431-22-77

DSCN6535 KopiowanieW niedzielę, 15 stycznia, odbyło się już kolejne nasze parafialne kolędowanie. Wspólnie z zespołem muzycznym Duch mocą swą wieje z Rudy Sląskiej przeżylismy Mszę św. o godz. 15.00 a potem się zaczęło.... Z kolędą w sercach i na ustach udaliśmy się do sal parafialnych pod plebanią, by tam, przy oplatku i świątecznym stole kolędować wraz z zespołem, który grał i śpiewał najweselsze kolędy! Dziękujemy Zespołowi, pod przewdnictwem Pana Grzegorza Grosa, dzięi któremu mogliśmy tak radośnie świętować! Bóg zaplać wszystkim, bardzo licznie przybyłym, Parafianom i Gościom - z roku na rok kolęduje nas coraz więcej! Zapraszamy znów za rok!

WP 20170106 12 17 02 ProW piątek, 6 stycznia, obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego zwaną także świętem Trzech Króli. Tuż po Mszy św. z godz. 11.30 wspólnota neokatechumenalna działająca przy naszej parafii zaprezentowała w kościele św. Mikołaja przedstawienie bożonarodzeniowe Pokłon Trzech Króli. Wspaniale odziani królowie-mędrcy przybyli ze swymi darami do żłóbka szopki betlejemskiej, aby oddać pokłon Dzięciątku Jezus i ofiarować Mu złoto, kadzidło i mirrę... Dziękujemy serdecznie wspólnocie neokatechumenalnej za trud przygotowań i inscenizację, która przyciągnęła szczególnie tłumnie naszych najmlodszych parafian!

Początek strony