"Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom,
w których ma upodobanie.”
(Łk 2,14)

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO

1. Dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego
O północy Pasterka. Składka z Pasterki przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia SOS.
Dziś przypada 100. rocznica śmierci św. Brata Alberta. W październiku 2016 r. biskupi zdecydowali, że tego dnia rozpocznie się Rok św. Brata Alberta. Będzie on trwał do 25 grudnia przyszłego roku. Dzisiejsza składka, tzw. denar świętego Piotra lub inaczej „świętopietrze”, jest przekazywana do Watykanu na cele dobroczynne.

2. Z kalendarza liturgicznego:
- w poniedziałek przypada święto św. Szczepana, pierwszego męczennika: Msze święte odprawione zostaną według porządku niedzielnego; składka przeznaczona zostanie na UPJPII;
- we wtorek przypada święto Św. Jana, Apostoła i Ewangelisty; podczas Mszy św. błogosławieństwo wina;
- w środę przypada święto Świętych Młodzianków, męczenników;
- w piątek święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa;
- w sobotę wspomnienie Św. Sylwestra I, papieża - zapraszamy na Nieszpory i Mszę św. na zakończenie roku o godz. 18.00; tego dnia można uzyskać odpust zupełny za odśpiewanie lub recytację w kościele hymnu Ciebie, Boga, wysławiamy w celu podziękowania za otrzymane w ciągu roku dobrodziejstwa.

3. We wtorek rozpoczynamy kolędowe odwiedziny duszpasterskie. Program wizyt jest zamieszczony w gablocie przed kościołem oraz na naszej stronie internetowej. Bardzo prosimy o przygotowanie na czas kolędy krzyża, świec i wody święconej, którą można zabierać z przedsionka kościoła. Osoby, które nie otrzymają kartki zawiadamiającej o kolędzie, a chciałyby przyjąć wizytę duszpasterską, proszone są o kontakt z kancelarią parafialną. Z racji odwiedzin duszpasterskich dyżury księży w kancelarii tylko w godzinach przedpołudniowych - we wtorek, czwartek i piątek.

4. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary na naszą świątynię oraz na potrzeby duchowe i materialne całej wspólnoty parafialnej. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i zadbali o piękną oprawę świąt. Słowa szczególnego podziękowania kierujemy do służby kościelnej – Pana Organisty, Pana Kościelnego, lektorów oraz Parafian, którzy włączyli się w pomoc najuboższym. Obdarowaliśmy 40 rodzin. Dzieciom i dorosłym dziękujemy za złożone świadectwo wiary poprzez liczny udział w roratach. Wszystkim za wszystko Bóg zapłać!

5. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli:
+ Helena BORZUTA
+ Michalina JUDA
+ Krystyna BORUCIŃSKA
+Wojciech ŚMIETANA

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu we wspólnej modlitwie – Wieczne odpoczywanie…

Z okazji świąt Narodzenia Pańskiego drogim Parafianom i Gościom składamy najserdeczniejsze życzenia

„Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami.”
(Mt 1,23)

4. N I E D Z I E L A A D W E N T U

1. Kończy się okres adwentu. Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze tego nie uczynili, do dobrego przygotowania się do Świąt poprzez sakrament pokuty. Możliwość spowiedzi do środy podczas wszystkich Mszy świętych, w czwartek i piątek dodatkowo od godz. 17.00, a w poranek wigilijny od godz. 6.30 do 12.00.

2. Już w najbliższą sobotę będziemy obchodzić Wigilię Świąt Narodzenia Pańskiego. Msze św. tego dnia będą sprawowane tylko rano o godz. 6.30 i 7.15. Zachęcamy do właściwego przeżywania wieczoru wigilijnego i Świąt Bożego Narodzenia oraz do pielęgnowania tradycyjnych zwyczajów wigilijnych: przeczytania fragmentu Ewangelii o Narodzeniu Jezusa, dzielenia się opłatkiem, wspólnej modlitwy i śpiewu kolęd. O godz. 24.00 zapraszamy na tradycyjną Pasterkę, której przewodniczyć będzie J.E. Ks. Bp Grzegorz Ryś. Składka z Pasterki będzie przeznaczona na Fundusz Obrony Życia SOS.

3. Zbliża się czas kolędowych odwiedzin duszpasterskich w naszych rodzinach, które w tym roku rozpoczniemy 27 grudnia. Jest to przede wszystkim okazja do wspólnej modlitwy w rodzinnym gronie – w podziękowaniu za otrzymane łaski w minionym roku i przyjęcie Bożego błogosławieństwa na Nowy Rok. Program wizyt jest zamieszczony w gablocie przed kościołem oraz na naszej stronie internetowej. Bardzo prosimy o przygotowanie na czas kolędy krzyża, świec i wody święconej, którą pokropieni zostaną domownicy i nasze mieszkania. Wodę będzie można zabierać z przedsionka naszego kościoła.

4. Spotkanie Zespołu Charytatywnego odbędzie się w najbliższy wtorek po Mszy św. wieczornej na plebanii.

5. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary na naszą świątynię oraz na potrzeby duchowe i materialne całej wspólnoty parafialnej. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję naszego parafialnego Caritas, dzieląc się żywnością z potrzebującymi. Osoby potrzebujące zapraszamy po odbiór darów do naszego Punktu Caritas jutro w godzinach 11-13.

6. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli:
+ Maciej KUBAS
+ Jacek PAJĄK
+ Roman ŚWISTAK

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu we wspólnej modlitwie – Wieczne odpoczywanie…

Życzymy, aby nadchodzące dni przyczyniły się do wzrostu wiary, nadziei i miłości każdej i każdego z nas...

„Duch Pański nade mną,
posłał mnie głosić dobrą nowinę ubogim.”
(Iz 61,1)


3. N I E D Z I E L A   A D W E N T U - G A U D E T E

1. Pragniemy podziękować wszystkim Parafianom i grupom parafialnym za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości odpustowej, za udział w niej, jak również za miłą, rodzinną atmosferę. W sposób szczególny dziękujemy naszym dobrodziejom, Romanowi Kameckiemu z Cechu Rzemiosł Spożywczych za przygotowanie jabłek Świętego Mikołaja oraz Jackowi Barankowi z Restauracji Avangarda za uraczenie nas wspaniałą grochówką. Dziękujemy również pracowni artystycznej Mali Twórcy za przeprowadzenie mikołajowych warsztatów ceramicznych dla dzieci. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej Parafii.

2. Z kalendarza liturgicznego:
- we wtorek przypada wspomnienie św. Łucji, dziewicy i męczennicy;
- w środę wspomnienie św. Jana od Krzyża, prezbitera i doktora Kościoła;

3. Zachęcamy do udziału w roratach, które odbywają się w naszym kościele parafialnym codziennie o godz. 6.30 rano i dodatkowo dla dzieci w poniedziałek, środę i piątek o godz. 18.00.

4. Dzieci klas III przygotowujące się do I Komunii Św. w naszej parafii zapraszamy wraz z rodzicami na kolejne spotkanie:
- ze Szkoły Podst. nr 10 z ulicy Blachnickiego w środę 14 grudnia o godz. 18.00;
- ze Szkoły Podst. nr 3 z ulicy Topolowej oraz z Prywatnej Szkoły Inspiracja w piątek 16 grudnia o godz. 18.00.
Prosimy o przyniesienie łańcuszków do poświęcenia.

5. Informujemy, że przyjmujemy zgłoszenia chorych do przedświątecznych odwiedzin. Odbędą się one w najbliższą sobotę 17 grudnia.

6. Kontynuujemy akcję zbierania trwałych i nieprzeterminowanych produktów żywnościowych. Specjalny kosz jest wystawiony w kościele. Osoby potrzebujące prosimy o zgłaszanie się po dary do naszego punktu Caritas w poniedziałek 19 grudnia w godzinach 11-13.

7. Informujemy, że Pan Kościelny zakończył rozprowadzanie opłatków wigilijnych po domach. Teraz są one do nabycia w zakrystii a w tygodniu w kancelarii parafialnej, podobnie jak świece Caritas i sianko wigilijne.

8. Wybiegając myślą do zbliżających się wizyt duszpasterskich zwracamy się z prośbą do nowych mieszkańców, a także do osób, które przez ostatnie dwa lata nie przyjmowały „kolędy” a chcą to uczynić, o zgłaszanie się w kancelarii parafialnej.

9. Dziękujemy za ofiary na naszą świątynię oraz na potrzeby duchowe i materialne całej wspólnoty parafialnej. Szczególne podziękowanie kierujemy do osób, które swoimi ofiarami wspierają remont naszego kościoła. Naszych ofiarodawców polecamy Bogu w modlitwach.

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli:

+ Krystyna SOLAREWICZ
+ Andrzej WALOSZEK
+ Tadeusz KSIENIEWICZ

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu we wspólnej modlitwie – Wieczne odpoczywanie…

Życzymy błogosławionej niedzieli
oraz opieki świętych patronów dla solenizantów nadchodzącego tygodnia

"Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego;
wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże.”
(Łk 3,4-6)


2. N I E D Z I E L A   A D W E N T U


1. Dziś I niedziela miesiąca. Po Mszach św. adoracja Najświętszego Sakramentu. Po Mszy św. o godz. 19.00 poprowadzi ją wspólnota Pustynia w mieście. Dziś również przypada dzień modlitwy i pomocy materialnej dla Kościoła na Wschodzie.

2. Z kalendarza liturgicznego:
- We wtorek będziemy obchodzić uroczystość odpustową ku czci św. Mikołaja, Bpa. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 18.00 w intencji naszych dobrodziejów i ofiarodawców. Przewodniczył jej będzie J.E. Ks. Bp Grzegorz Ryś. Oprawę muzyczną wykona zespół wokalny Canto nobile. Tego dnia kancelaria parafialna będzie czynna tylko w godz. 9-11.
- W środę przypada wspomnienie św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła;
- w czwartek Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – suma odpustowa w kościele OO. Karmelitów Bosych przy ulicy Rakowickiej o godz. 18.00.

3. Zachęcamy do udziału w roratach, które odbywają się w naszym kościele parafialnym codziennie o godz. 6.30 rano i dodatkowo dla dzieci w poniedziałek, środę i piątek o godz. 18.00.

4. Przyjmujemy już zgłoszenia chorych do przedświątecznych odwiedzin. Pomyślmy o tych, którzy nie mogą przyjść do kościoła o własnych siłach. Osoby zgłoszone uprzednio w kancelarii odwiedzimy w sobotę 17 grudnia.

5. Wybiegając myślą do zbliżających się wizyt duszpasterskich zwracamy się z prośbą do nowych mieszkańców, a także do osób, które przez ostatnie dwa lata nie przyjmowały „kolędy” a chcą to uczynić, o kontakt z kancelarią parafialną.

6. Dziś przed kościołem Zespół Charytatywny rozprowadza świece wigilijne Caritas. Z uwagi na coraz trudniejszą sytuację materialną wielu naszych parafian, prosimy o włączenie się w przedświąteczną akcję zbierania trwałych i nieprzeterminowanych produktów żywnościowych. Specjalny kosz jest wystawiony w kościele.

7. Przypominamy, że przyszła niedziela jest w naszej wspólnocie parafialnej niedzielą inwestycyjną. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, dzięki którym szczęśliwie dobiega końca tegoroczny etap prac konserwatorskich we wnętrzu naszego kościoła. Już dziś można podziwiać odnowioną nawę św. Anny.

8. Spotkanie Klubu Seniora odbędzie się w najbliższy czwartek 8 grudnia o godz. 16 w sali kolumnowej na wikarówce. Referat na temat: „Chrystus Król w oczach wiernych – Kim jest, a Kim powinien być?” wygłosi teolog, mgr Teresa Flanek.

9. Fundacja DKMS zachęca do wzięcia udziału w akcji „Pomóż Karolince i innym, zostań potencjalnym dawcą szpiku”. Szczegóły na plakacie.

10. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli:
+ Monika WILK
+ Paweł WOJAS
Polećmy ich miłosierdziu Bożemu we wspólnej modlitwie – Wieczne odpoczywanie…

Życzymy błogosławionej niedzieli
oraz opieki świętych patronów dla solenizantów nadchodzącego tygodnia.
Życzymy także dobrego przygotowania do uroczystości odpustowej.

„Okaż nam, Panie, łaskę swoją, i daj nam swoje zbawienie!”
(Ps 85,8)


I N I E D Z I E L A A D W E N T U


1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele okres Adwentu, pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Adwent przygotowuje nas do uroczystości Narodzenia Pańskiego oraz do powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Zachęcamy do udziału w roratach, które będą się odbywać w naszym kościele parafialnym codziennie o godz. 6.30 rano i dodatkowo dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18.00.
Dziś również rozpoczynamy nowennę przed uroczystością odpustową ku czci patrona naszej wspólnoty parafialnej Św. Mikołaja.

2. Z kalendarza liturgicznego:
- w środę przypada święto św. Andrzeja, Ap;
- w tym tygodniu przypada I czwartek, piątek i I sobota miesiąca:
w czwartek po wieczornej Mszy św. modlitwy w intencji kapłanów oraz nabożeństwo do Przenajdroższej Krwi Chrystusa;
w piątek dodatkowa Msza św. o godz. 17.00, spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas I i II gimnazjum po Mszy św. o godz. 18.00;
w sobotę, we wspomnienie św. Franciszka Ksawerego, po Mszy św. o godz. 6.30 modlitwy w intencji matek oczekujących potomstwa i nienarodzonych dzieci, których życie jest zagrożone. W związku ze zbliżającą się uroczystością odpustową w sposób szczególny zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty: możliwość spowiedzi codziennie od 6.30-7.10 i podczas Mszy św. wieczornej, w piątek dodatkowo od 16.30, a w dzień odpustu przed każdą Mszą św.

3. Spotkanie Zespołu Charytatywnego odbędzie się w najbliższy wtorek, 29 listopada, wyjątkowo o godz. 16.00.

4. Działająca przy naszej Parafii Pracownia Artystyczna Mali Twórcy zaprasza dzieci na bezpłatne mikołajowe warsztaty ceramiczne. Odbędą się one w najbliższą niedzielę 4 grudnia o godz. 10 i potrwają do 11.15 w salce w budynku wikarówki, tak aby dzieci mogły uczestniczyć w swojej Mszy św. o godz. 11.30. Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenia dzieci do piątku w kancelarii parafialnej, osobiście lub telefonicznie.

5. Składamy serdeczne podziękowania za ofiary na naszą świątynię oraz na potrzeby duchowe i materialne całej wspólnoty parafialnej. Z uwagi na coraz trudniejszą sytuację materialną wielu naszych parafian, prosimy o włączenie się w przedświąteczną akcję zbierania trwałych i nieprzeterminowanych produktów żywnościowych. Specjalny kosz jest już wystawiony w kościele. W przyszłą niedzielę Zespół Charytatywny będzie rozprowadzać świece Caritas, związane z Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom.

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, która jest do nabycia w zakrystii i w kancelarii parafialnej. Jest także do zabrania biuletyn parafialny Nasza Przyjaźń na grudzień.

7. Adwentowy dzień skupienia dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych odbędzie się w najbliższą sobotę, 3 grudnia, w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich. Początek o godz. 16.00. Jest to okazja dana tym, których drogi życiowe się poplątały, aby podjęli refleksję nad własnym życiem w duchu Ewangelii Chrystusowej.

8. W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli:
+ Zofia ZEMOWSKA
+ Leszek MAGRYŚ
+ Artur PUŁAWSKI

Polećmy ich miłosierdziu Bożemu we wspólnej modlitwie – Wieczne odpoczywanie…

Życzymy błogosławionej niedzieli
oraz opieki świętych patronów dla solenizantów nadchodzącego tygodnia

Początek strony