Pierwsza rocznica beatyfikacji Bł. Hanny Chrzanowskiej 28.04.2019

W tegoroczną Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 28.04.2019 r., cały Kościół krakowski, a w szczególności nasza wspólnota parafialna, przeżywały pierwszą rocznicę beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej. Z tej okazji uroczystej Mszy świętej o godz. 19.00 przewodniczył kard. Peter Kodwo Appiah Turkson – prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, a homilię wygłosił J.E. abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski. Mszę św. koncelebrował także abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi.
Podczas homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał: „Prawda o Chrystusie objawia się w miłości i wymaga, aby dostrzec Go w chorym i cierpiącym człowieku: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnie uczyniliście”. Mając na uwadze powyższe słowa, arcybiskup podkreślił, że św. Brat Albert niejednokrotnie zmagał się o prawdę o sobie i o swoim życiu. Doskonale wyraził to Karol Wojtyła w dramacie „Brat naszego Boga”: „Bo ja się daję kształtować miłości. (…) Znam zwłaszcza jedną taką Siłę, która mnie przewyższa. Przerasta mnie nieskończenie miłością. Nie mogę wytrzymać tego napięcia. To mnie zawstydza, upokarza mnie to, ale równocześnie prowadzi mnie, pozwala mi się rozwijać (…) Wiem jednak na pewno, że wybrałem większa wolność”.

„Ona w człowieku, częstokroć opuszczonym i ciężko schorowanym, dostrzegała Chrystusa”.

Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę, że błogosławiona Hanna uczyła swoje podopieczne właśnie tego spojrzenia miłości, które pozwala w chorym i samotnym człowieku zobaczyć Zbawiciela.

*Zob. także fotorelację na stronie Archidiecezji Krakowskiej […]