Funkcjonowanie kościoła św. Mikołaja na czas okresu epidemicznego

Apeluję do wiernych, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku.

abp Marek Jędraszewski, 14 marca 2020

  1. Zachęcamy wszystkich naszych parafian i gości do pozostania w domach. W OBECNEJ SYTUACJI BARDZO PROSIMY, ABY POTRAKTOWAĆ TO JAKO NAKAZ. Im lepiej dostosujemy się do poleceń służb, tym lepiej przetrwamy czas który przed nami.
  2. Msze święte w naszym kościele będą sprawowane jak do tej pory. Prosimy jednak, aby uczestniczyły w nich TYLKO osoby, które ofiarowały intencję, danej Mszy świętej, jednak BEZWZGLĘDNIE BĘDZIE PRZESTRZEGANA ZASAD OBECNOŚCI MAKSYMALNIE 5 OSÓB W KOŚCIELE. Proszę się liczyć z tym, że nie wszyscy wejdą na daną Eucharystię.
  3. Do odwołania nie będą odprawiane nabożeństwa: Drogi Krzyżowe, Gorzkie Żale, jak również czwartkowa adoracja o 17.00
  4. W razie potrzeby kontaktu z kapłanem (wizyta z sakramentami u chorego) prosimy o korzystanie z numeru 514 386 256.
  5. Kościół będzie otwarty jak do tej pory przez cały dzień. Zachęcamy do indywidualnej modlitwy i adoracji Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
  6. Prosimy śledzić decyzję rządu w kwestii dalszego postępowania w walce z chorobą. Będziemy się do nich dostosowywać.
  7. Prosimy wszystkich o modlitwę w domach. Bardzo ważną sprawą jest pomoc osobom starszym w odnalezieniu się w obecnej sytuacji. Są wśród nich tacy, którzy codziennie, od wielu lat, uczestniczą w Eucharystii. Nie jest łatwo odnaleźć się im w tej sytuacji. Być może nie rozumieją dlaczego ksiądz zabrania udziału w Eucharystii. Dlatego poniżej publikujemy kilka ważnych informacji, które mogą pomóc w takiej rozmowie.

Komunia Duchowa osób które nie mogą uczestniczyć w Eucharystii.

– Ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił dyspensy wszystkim osobą które pozostaną w domach, oznacza to że osoby te nie popełniają grzechu ciężkiego i gdy sytuacja wróci do normy nie będzie się trzeba spowiadać z braku uczestnictwa we Mszy Świętej,

– W telewizji i radiu będą transmitowane Msze Święte, można uczestniczyć modląc się w domach, uczestnictwo oznacza czynny udział poprzez włączenie się w modlitwę, zob.: Transmisje mszy świętych w telewizji, radiu i Internecie 15-16.03.2020 r.

– Każdego dnia można przyjąć Komunię Duchową. Jest ona przewidziana w sytuacji, gdy nie ma możliwości przyjęcia komunii sakramentalnej. Przyjmując Komunię Duchową trzeba być w stanie łaski uświęcającej. Wystarczy wzbudzić sobie pragnienie przyjęcia Komunii i powiedzieć o tym Bogu w dowolny sposób podczas modlitwy. W takiej sytuacji dostępujemy łaski która przychodzi w sakramencie Eucharystii.

Jako księża posługujący w parafii św. Mikołaja zapewniamy o naszej modlitwie i trosce o Was i wasze zbawienie. Prosimy też o modlitwę za nas.

Ks. Józef Gubała – proboszcz
Ks. Marcin Masłoń
Ks. Mateusz Szymczyk
Ks. Dominik Sujecki