Liturgia stacyjna w kościele świętego Mikołaja w Krakowie, 20.03.2021 r.

W sobotę 20 marca 2021 r. nasza świątynia parafialna była kościołem stacyjnym, w którym Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił J.E. ks. bp Jan Zając. Rzymskim kościołem stacyjnym, przeznaczonym na ten dzień była z kolei bazylika św. Mikołaja w Więzieniu, która powstała w miejscu, gdzie pewien człowiek został skazany na śmierć głodową, przed którą bohatersko uratowała go jego córka. – Może dlatego bazylikę św. Mikołaja wzniesiono właśnie w tym miejscu, bo biskup Miry też dyskretnie pomagał wszystkim potrzebującym – podkreślił ks. Józef Gubała, proboszcz naszej parafii. Duchowość Liturgii stacyjnej koncentruje się wokół trzech elementów. Pierwszy to pokutny charakter celebracji, dzięki któremu można głębiej przeżyć Wielki Post. Uczestnicy „dnia stacyjnego” słuchają Słowa Bożego, trwają na modlitwie, podejmują post, a w czasie celebracji Eucharystii składają ofiarę na potrzebujących. Ci, którzy pielgrzymują do kolejnych kościołów, przebywają również duchową drogę, która zbliża ich do głębszego przeżycia Paschy Pana. Drugim celem jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej”, bo wierni gromadzą się na liturgii pokutnej w każdej jego dzielnicy. Trzeci aspekt to przybycie biskupa do wspólnoty. Biskup umacnia uczestników Eucharystii w gorliwym podejmowaniu modlitwy, postu, i jałmużny, a jego obecność jest znakiem jedności Kościoła.

Przy okazji tej uroczystej liturgii powitaliśmy również w naszej wspólnocie ks. Jana Karlaka, proboszcza parafii p.w. św. Jana Pawłą II w Nowym Targu, który w tym roku wygłosi dla nas parafialne rekolekcje wielkopostne, w dniach od 21 do 24 marca.

Szczegółowa relacja z wydarzenia dostępna także na stronie Archidiecezji Krakowskiej: https://diecezja.pl/aktualnosci/bp-jan-zajac-blogoslawieni-ktorzy-kochaja-krzyz/