Pożegnanie ks. Mateusza, 22.08.221 r.

Decyzją Metropolity Krakowskiego z dniem 26 sierpnia br. ks. Mateusz Szymczyk kończy posługę duszpasterską pośród nas i obejmuje funkcję wikariusza w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie – Mistrzejowicach.

Pan Bóg chciał, by przez 5 lat ks. Mateusz pracował wśród nas: formował dzieci i młodzież, przygotowywał do sakramentów, dbał o rodziny i małżeństwa, troszczył się o piękno liturgii. Na naszych oczach wyrośli nowi ministranci i lektorzy. Dzięki jego inicjatywie w naszej parafii prowadzony jest kurs przedmałżeński, działa Poradnia życia rodzinnego, a w każdą I niedzielę miesiąca odprawiane są Msze św. w intencji małżeństw obchodzących swój jubileusz. Jako opiekun wspólnot Hanna i Pustynia w mieście ks. Mateusz modlił się za zranionych w Kościele i odprawiał Msze św. za bezdomnych, uwrażliwiając nas na ludzi, od których nierzadko odwracamy wzrok. Nie wszyscy wiedzą, że ks. Mateusz wszędzie przykładał rękę. Dekoracje adwentowe, bożonarodzeniowe, wielkopostne i wielkanocne ostatnich lat były jego dziełem. Pomiędzy wymagającą pracą katechety, dyżurami w kancelarii, spotkaniami wspólnot, posługą przy ołtarzu i w konfesjonale, odwiedzinami chorych, odprowadzaniem zmarłych, znajdował czas na zaprojektowanie Żłóbka, Ciemnicy i Grobu Pańskiego. Patrzyliśmy jak co dzień ks. Mateusz adoruje Pana Jezusa zamkniętego w tabernakulum. Poznawaliśmy bogactwo liturgii, wsłuchując się w różne modlitwy eucharystyczne.

Za to wszystko dziękowaliśmy Bogu i ks. Mateuszowi  w niedzielę 22 sierpnia podczas Mszy św. o godz. 13.00. Nie zabrakło służby liturgicznej, przedstawicieli wspólnot i osób, które osobiście chciały podziękować ks. Mateuszowi za doświadczone dobro. Każdy chciał zabrać głos, przekazać kwiaty czy upominek. Niejednemu w oku zakręciła się łza. Przejmujące było świadectwo matki dziękującej za indywidualne przygotowanie dzieci, cierpiących na genetyczną chorobę, do sakramentu bierzmowania.  Rodziny karmelitańskie obiecały kontynuować dzieło modlitwy w intencji małżeństw i jej inicjatora – ks. Mateusza.

Do podziękowań Księdza Proboszcza dołączyli Parafianie, którzy sami ufundowali i przekazali ks. Mateuszowi stułę z wizerunkiem bł. Hanny Chrzanowskiej, wierząc, że będzie mu towarzyszyła w pracy z chorymi, pomoże nieść im umocnienie, nadzieję i jeśli taka Wola Boża – uzdrowienie.

Wiedząc, że ks. Mateusz w tym roku świętuje dziesięciolecie swojego kapłaństwa, Parafianie zlecili znanemu krakowskiemu ikonopisarzowi napisanie ikony ze świętym Patronem, krytej złotem. Przypomnieli, że imię Mateusz pochodzi od hebrajskiego słowa Mattatyah  i oznacza „dar Jahwe” i  życzyli, aby wszędzie tam, gdzie Pan pośle ks. Mateusza, był on przyjmowany i odbierany jako prawdziwy dar Boga. /JP/