Pielgrzymka śladami bł. Hanny Chrzanowskiej w 120. rocznicę urodzin Błogosławionej, 7-8.10.2022 r.

7 października 2022 r., nazajutrz po uroczystej Eucharystii dziękczynnej pod przewodnictwem JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z okazji 120. rocznicy urodzin Hanny Chrzanowskiej, wyruszyliśmy w dwudniową parafialną pielgrzymkę jej śladami, a ściślej śladami jej dzieciństwa, to znaczy do Warszawy, gdzie błogosławiona się urodziła i podwarszawskiej Wiązowny, gdzie została ochrzczona. Błogosławiona najwyraźniej ucieszyła się z tej wizyty, bo wyprosiła nam piękną, słoneczną, ciepłą pogodę. Po zwiedzeniu najważniejszych dla historii Stolicy i Kościoła warszawskiego miejsc (m. in. Belweder, Łazienki, Powązki, Starówka, Kościół Garnizonowy, Katedra śś. Janów) udaliśmy się na ul. Senatorską, gdzie 7 października 1902 r. pod nr. 38 (obecnie nr 32) przyszła na świat Hanna Chrzanowska, córka Ignacego i Wandy z Szlenkierów. Przy tej samej ulicy mieści się także klasztor i kościół oo. Kapucynów, gdzie pod przewodnictwem JE bpa Romualda Kamińskiego odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna z udziałem rodziny bł. Hanny, jak też przedstawicieli środowiska pielęgniarskiego z całej Polski (również z Krakowa). Nad tą ulicą 120 lat temu otworzyło się niebo: niemal naprzeciwko urodziła się bł. Hanna Chrzanowska. Nie potrafimy o niej myśleć inaczej, jak o świętej sąsiadce – mówił o. Lech Dorobczyński OFM, gwardian i proboszcz parafii św. Antoniego, witając środowiska medyczne, którym patronuje bł. Hanna Chrzanowska. Mszę św. poprzedziło wprowadzenie relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej do kościoła oo. Kapucynów oraz nabożeństwo różańcowe. Homilię wygłosił ks. kan. Józef Gubała – proboszcz naszej parafii i kustosz relikwii bł. Hanny – przybliżając wszystkim obecnym osobę i dzieło Błogosławionej. Po zakończonej Eucharystii JE ks. bp Romuald Kamiński pobłogosławił tablicę pamiątkową poświęconą bł. Hannie, która zostanie umieszczona na kamienicy przy ul. Senatorskiej.

Następny dzień pielgrzymki to już nawiedzenie kościoła parafialnego p.w. św. Wojciecha w Wiązownie pod Warszawą, gdzie została ochrzczona Hanna Chrzanowska. Właśnie w tej miejscowości rodzina przyszłej błogosławionej posiadała willę letniskową, a sama Hanna wspominała Wiązownę często i bardzo serdecznie. Pielgrzymów powitał bardzo życzliwie obecny proboszcz parafii ks. Przemysław Macios, Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Józef Gubała.

Trudno było nie wstąpić także do Sulejówka, gdzie do dziś stoi dworek Marszałka Józefa Piłsudskiego, a od 2020 działa nowoczesne muzeum poświęcone jego pamięci. W drodze powrotnej nawiedziliśmy Świątynię Opatrzności Bożej, jak też wilanowski park z niezwykłej urody kościołem parafialnym ku czci św. Anny. Tak zakończyła się nasza pielgrzymka z okazji jubileuszu urodzin Błogosławionej. Dzięki której postać i historia bł. Hanny stała się bliższa, bardziej znana, jeszcze bardziej inspirująca dla wszystkich.

Zob. też fotorelację na: https://warszawa.gosc.pl/gal/pokaz/7870418.120-urodziny-bl-Hanny-Chrzanowskiej/61#gt

Next
%d bloggers like this: