Ciekawa książka: „Dorothy Day. Życie. Działalność. Duchowość” – publikacja ks. prof. Wojciecha Zyzaka

Ks. Wojciech Zyzak „Dorothy Day. Życie – Działalność – Duchowość”, Warszawa 2022.

Dorothy Day (1897–1980) – dziennikarka, działaczka społeczna, aktywistka niestrudzenie walcząca o prawa człowieka, współzałożycielka i redaktorka gazety „The Catholic Worker”, a dziś kandydatka na ołtarze. „Dorothy Day. Życie. Działalność. Duchowość” to napisana na podstawie jej listów, dzienników, książek oraz artykułów w różnych czasopismach – bardzo dogłębnie przeanalizowanych i poddanych refleksji – publikacja ks. prof. dra hab. Wojciecha Zyzaka. To pierwsza napisana przez polskiego autora biografia tej Służebnicy Bożej, która swoją działalnością, porywającą osobowością i duchowością, skomplikowanym i niekornym, a jednak zawsze ewangelicznym życiem zachwyca wielu, w tym papieża Franciszka.

Z recenzji ks. abp. dra hab. Grzegorza Rysia:

„Jest zawsze przed nami próba. Nasza wiara – cenniejsza niż złoto – musi zostać wypróbowana jak w ogniu. Zaprosiłeś do swego domu w sobotę wieczór bezdomnego. Nakryłeś mu do spania własne łóżko, zrobiłeś mu [rano] kawę i kanapki. A kiedy wyszedł, odkryłeś, że razem z nim zniknął Twój portfel… Takie rzeczy dzieją się, by nas zniechęcić – by nas wypróbować. Siejemy ziarna miłości, ale nie żyjemy w czasach żniwa. Mamy kochać aż do punktu głupoty. I rzeczywiście jesteśmy głupi – podobnie jak głupi był Sam Nasz Pan, który umarł za takich jak ów [bezdomny]”.

Każdy z nas czuje wyzwanie, ale i ewangeliczną siłę w powyższym tekście. Każdy z nas zapewne chciałby poznać jego autora / autorkę. Aby tak się stało nie wystarczy jednak prosty przypis: Dorothy Day, The Scandal of the Works of Mercy (1949). Musimy poznać życie (z jego wszelkimi kontekstami), poglądy i duchowość tej jednej z najbardziej wpływowych postaci amerykańskiego katolicyzmu w XX w. – tym pilniej, im natarczywiej Duch Święty prowadzi Kościół do jej beatyfikacji. Dziękujemy Ks. Prof. Wojciechowi Zyzakowi za książkę, w której możemy się przejrzeć – każdy z nas osobiście i jako Kościół, który tworzymy w naszych „tu i teraz”.

%d bloggers like this: