Uroczystości z okazji 5. rocznicy beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej oraz 50. rocznicy jej śmierci, 28.04.2023 r.

W piątek 28 kwietnia 2023 r. o godz. 18.00 miała miejsce w naszej świątyni parafialnej uroczysta Msza św. pod przewodnictwem J. E. Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza z okazji 5. rocznicy beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej oraz 50. rocznicy jej śmierci. Homilię wygłosił ks. prof. Jacek Urban, który podkreślał, że Hanna Chrzanowska jest dobrym przykładem dojrzewania do realizacji kompletnego powołania. Przypomniał, że choć bardzo wcześnie odkryła, że jej drogą będzie opieka nad chorymi, do zrozumienia i całkowitego poświęcenia się swojej misji doprowadziły ją poszczególne etapy jej życia.

Eucharystia w kościele św. Mikołaja zakończyła diecezjalne obchody beatyfikacji bł. Hanny, które rozpoczęły się Mszą św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Po jej zakończeniu na krakowskich Białych Morzach odbyła się konferencja naukowa, dedykowana lekarzom, pielęgniarkom, położnym, ratownikom medycznym, studentom, kapelanom szpitalnym, a także wszystkim, którzy zainteresowani są życiem błogosławionej. Prelegenci przywołali też postaci innych wybitnych Służebnic Bożych ze świata medycznego — Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Auschwitz oraz s. Magdaleny Marii Epstein, prekursorki polskiego pielęgniarstwa.

Następnie uroczystości przyniosły się na ul. Łobzowską. Spotkanie, podczas którego poświecono skwer im. bł. Hanny Chrzanowskiej, rozpoczęła wspólna modlitwa w kościele Opieki św. Józefa. Przewodniczył jej metropolita krakowski senior. Wiceprezes krakowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich wyraziła radość z faktu, że na mapie Krakowa pojawia się miejsce, w którym mieszkańcy miasta będą mogli odpocząć, wspominając błogosławioną. – Ten jeden skwer został jej poświęcony, dlatego, że tutaj spędziła większość swojego życia.

Zob więcej na: Archidiecezja Krakowska