Pielgrzymka parafialna do sanktuariów Podkarpacia, 01-02.05.2023 r.

W poniedziałek 1 maja 2023 r. wyruszyliśmy w parafialną pielgrzymkę śladem miejsc świętych Podkarpacia. Pierwszym przystankiem na szlaku pielgrzymim było Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Spotkanie z płaczącą Piękną Panią z La Salette rozpoczęliśmy od Mszy św., aby następnie zwiedzić samo sanktuarium i jego otoczenie oraz poznać historię objawień z La Salette.  Nieoczekiwaną atrakcją Dębowca okazał się być zlot motocyklowy z okazji rozpoczęcia sezonu motocyklowego!

Kolejno udaliśmy się do Komańczy, trzeciego z kolei miejsca internowania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Urokliwie położony wśród lasu, piękny dom zgromadzenia Sióstr Nazaretanek przywitał nas skąpany w słońcu. Dzięki życzliwości Sióstr poznaliśmy historię ich domu oraz pobytu w nim Prymasa Tysiąclecia, zilustrowaną eksponatami i fotografiami w sali jego pamięci.

Otwartymi ramionami przywitali nas ojcowie Bernardyni z Sanktuarium św. Jana z Dukli. Po nawiedzeniu pustelni św. Jana oraz krótkim odpoczynku udaliśmy się do sanktuarium tego Świętego Pustelnika, w którym Ojciec Gwardian przywitał nas i wprowadził w historię miejsca oraz życia św. Jana. Tak pięknie mijający dzień zakończyliśmy w Dukli nabożeństwem majowym, by na koniec udać się na zasłużony obiad i odpoczynek do Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.

Po spokojnej nocy pod skrzydłami św. Michała Archanioła rozpoczęliśmy kolejny dzień pielgrzymki Mszą św. Po zwiedzaniu sanktuarium Michała Archanioła w Miejscu Piastowym oraz przyległego doń muzeum przyszedł czas na wyczekiwane śniadanie!

Z Miejsca Piastowego ruszyliśmy w dalszą drogę – tym razem do Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, gdzie przejmującą historię miejsca oraz objawień  św. Andrzeja Boboli opowiedział pielgrzymom proboszcz tamtejszej parafii, ks. Józef Niżik. Nawiedzenie Sanktuarium poprzedziła Droga Krzyżowa na mieszczącej się nieopodal tzw. Bobolówce z kaplicą poświęconą św. Andrzejowi oraz powstającym właśnie „Domkiem Najświętszej Marii Panny”.

Dobrych humorów pielgrzymom nie popsuło nawet zamknięcie punktu widokowego w Arłamowie, bo dzięki temu mogli dłużej odpocząć i posilić się w pięknych, majowych okolicznościach przyrody. Szlak sanktuariów zamknęła Kalwaria Pacławska z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pacławskiej oraz Sługą Bożym o. Wenantym Katarzyńcem, których dzieje przybliżyli nam Ojcowie Franciszkanie Konwentualni – gospodarze tego miejsca.

Pielgrzymkę zakończyła wizyta w pięknym Przemyślu, gdzie odwiedziliśmy matkę kościołów przemyskich – Bazylikę Archikatedralną  oraz Archikatedralny sobór grekokatolicki św. Jana Chrzciciela. Wszystko to przy pięknej pogodzie – dzięki Dobremu Bogu i ludziom. W sposób szczególny dziękujemy Księżom: ks. Proboszczowi Józefowi i ks. Tomaszowi za wspólną modlitwę, wzorową organizację i troskliwą opiekę nad pielgrzymami – nie tylko tą duchową! I już teraz czekamy na kolejne wspólne wyprawy.