Pielgrzymka parafialna do Markowej i Przemyśla, 13.04.2024 r. – relacja

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. udaliśmy się z pielgrzymką parafialną do Błogosławionej Rodziny Ulmów z Markowej. Podkarpacie przywitało nas piękną, słoneczną pogodą, która do końca nie opuściła pielgrzymów (podobnie, jak dobry nastrój). Pierwszym punktem na naszym szlaku było Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, gdzie w sposób szczególny została upamiętniona historia rodziny Ulmów – ich życie codzienne, działalność społeczna, heroiczny akt pomocy udzielonej żydowskiej rodzinie aż po męczeńską śmierć z rąk niemieckich okupantów i ich współpracowników dnia 24 marca 1944 r. Następnie, dzięki gościnności Księdza Proboszcza Parafii p.w. św. Doroty w Markowej, uczestniczyliśmy w Mszy św. i oddaliśmy hołd Błogosławionym przy ich relikwiach.  Kolejnym przystankiem na pielgrzymim szlaku był Przemyśl, a w nim przede wszystkim Katedra Przemyska, w której z rąk Księdza Kanclerza Kurii Metropolitalnej w Przemyślu Ksiądz Proboszcz Józef Gubała odebrał w darze dla naszej wspólnoty parafialnej relikwie Błogosławionych z Markowej. Przemyśl i jego najważniejsze świątynie odkryły przed nami swoje dzieje oraz najcenniejsze i najpiękniejsze skarby za sprawą Pana Przewodnika, który podzielił się z nami swoją ogromną wiedzą i pasją zgłębiania dziejów Przemyśla i jego zabytków. Dziękując Bogu i ludziom za owocną peregrynację, zapraszamy do udziału w kolejnych pielgrzymkach. Następna już w dniach 2-3 maja b.r. – kierunek Gietrzwałd!

Muzeum Polaków Ratujących Żydów, Markowa
Msza św. w kościele św. Doroty w Markowej, 13.04.2024
Fotografie wykonane przez bł. Józefa Ulmę
Przed kościołem św. Doroty w Markowej
Relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów w kościele św. Doroty w Markowej
Przekazanie relikwii bł. Rodziny Ulmów
Pod Przemyską Katedrą