Katechezy przedmałżeńskie

Cel katechez przedmałżeńskich:
Celem cyklu katechez jest przygotowanie narzeczonych do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Każda para przed zawarciem sakramentu, jest zobowiązana do odbycia takich nauk przedmałżeńskich, podczas których odbywają się zajęcia z kapłanami i parą małżeńską. Podczas spotkań będą poruszane tematy związane z Sakramentem małżeństwa, Spowiedzią, Eucharystią oraz naturalnym planowaniem rodziny czy komunikacją małżeńską.
Czas:
Od lutego 2024 r. kursy odbywać się będą w trybie weekendowym: piątek (godz. 17.30 – godz. 21.00) – sobota (godz. 9.00 – godz. 15.30). Każdego dnia w przerwie spotkań zapewniony posiłek.

Po zakończeniu katechez obowiązkowe jest także uczestnictwo w trzech spotkaniach w Katolickiej Poradni Życia rodzinnego, która funkcjonuje m.in. przy naszej parafii: https://parafiamikolaj-krakow.pl/katechezy-przedmalzenskie/poradnia-zycia-malzenskiego/ Dane adresowe i kontaktowe wszystkich poradni na terenie diecezji krakowskiej można znaleźć tutaj: Fundacja Towarzyszenie Rodzinie

Terminy katechez przedmałżeńskich w Parafii św. Mikołaja są umieszczone w zakładce: Terminarz

Miejsce
Miejscem jest sala pod plebanią parafii św. Mikołaja w Krakowie. Kurs rozpoczynamy w piątek od spotkania w kościele. Kościół mieści się przy ulicy Kopernika 9. Przy kościele lub w ogrodzie można zostawić samochód na czas uczestnictwa w katechezach. Wjazd na ulicę Kopernika od strony ulicy Westerplatte.
Zasady:
Obecność na wszystkich spotkaniach jest obowiązkowa dla każdego z narzeczonych. Uczestnictwo w spotkaniu zostaje potwierdzona pieczątką na świadectwie. Na pierwsze spotkanie należy przyjść ok. pół godziny wcześniej w celu uzyskania świadectwa uczestnictwa.

Zapisy:
Zapisy odbywają się głównie drogą mailową. Na podany adres mailowy: kursy@parafiamikolaj-krakow.pl prosimy wysłać imiona i nazwiska narzeczonych oraz wybrany termin uczestnictwa. Zapisu można dokonać także poprzez wypełnienie formularza zgłoszeń w zakładce Zgłoszenia. Po każdym spotkaniu, na świadectwie, będzie potwierdzana obecność.

Koszty: 350 zł od pary. Kwota obejmuje udział w katechezach, materiały oraz posiłek w przerwie zajęć (piątek – sobota). Bardzo prosimy o opłacenie kursu podczas pierwszego spotkania.

Kontakt i zapisy: kursy@parafiamikolaj-krakow.pl

tel.: 12 431-22-77

Czy trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach?
Odpowiedź: Tak. Trzeba uczestniczyć we wszystkich spotkaniach, ale niekoniecznie jednego miesiąca.
Czy można przychodzić na katechezy samemu?
Odpowiedź: Można, nie trzeba być w parze. Jednak do zawarcia sakramentu małżeństwa potrzebne jest aby obydwoje narzeczonych ukończyło cały cykl nauk przedmałżeńskich.
Czy katecheza w szkole średniej zastępuje nauki przedmałżeńskie?
Odpowiedź: Nie, nie zastępuje. Trzeba wziąć udział w cyklu katechez przedmałżeńskich.